Zootehnie

Forum de batut campii pe zootehnie. Uneori pertinet...alteori pe langa...uneori cu scop...alteori fara...uneori din pasiune...alteori din plictis...

HomeSearchRegisterLog in

Share | 

Discutie cu membrii Yahoo Group- pasari_romania

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin

PostSubject: Discutie cu membrii Yahoo Group- pasari_romania   Tue Jan 27, 2009 1:43 am

Hai sa dau exemplu.
In Anglia, la National Poultry Show, care se tine in fiecare an in luna Decembrie, se inscriu cam 6000 de exemplare.
Pun aici si link-ul http://www.poultryclub.org/home.htm
Clubul National, nu se limiteaza numai la expozitia asta anuala, ci se implica in numeroasa alte activitati adiacente, cum ar fi educatie, conservare, cursuri arbitraj, etc...
Stiti ce inseamna sa fii arbitru acolo?
In primul rand sunt impartiti in functie de experienta in 4 categorii:A,B,C si D.
Pe parcursul anilor,in urma experientei dobandite, ei urca de la treapta D, catre treapta A. Acest proces dureaza 8 ani, dar uzual se ajunge la treapta A in 10 sau 15 ani.
Urmeaza examinari anuale atat teoretice cat si practice, etc...sunt multe de spus.
Amintesc aici si Standardul de Rasa Britanic, care este imbunatatit permanent, ajungand acum la editia a 6-a.
Clubul National reuneste atat cluburile zonale cat si cluburile de rasa (Clubul Rhode-Island, Leghorn, etc...)
Intrebarile mele:
1. chiar nu exista in Romania oameni care cresc pasari in rasa pura, care sa doreasca existenta unei structuri similare?
2. care este standardul dupa care se arbitreaza pasarile in Romania, cine l-a elaborat si in ce an?
3. cine reglementeaza activitateade arbitraj in tara, cine este presedinte, cum se realizeaza scolarizarea si care sunt criteriile de evaluare ale arbitrilor.
4. cine tine tine evidenta fondului genetic prezent la crescatorii individuali.
5. exista in Romania crescatori adevarati de pasari de rasa, care nu urmaresc doar scopul comercial al activitatii ci fac asta doar ca hobby si doresc sa contribuie la pastrarea diversitatii fondului genetic national, si care doresc sa stie ca sunt posesorii unor exemplare pure genetic, care sunt evaluate de persoane competente?
6. exista crescatori care doresc sa participe la expozitii internationale dar nu o pot face din lipsa organizarii?

Ma opresc aici deocamdata, daca veti considera ca merita sa aprofundam discutia o vom face.

Last edited by Admin on Sun May 03, 2009 11:34 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
http://zootehnie.in-goo.com
gmo

PostSubject: Re: Discutie cu membrii Yahoo Group- pasari_romania   Tue Jan 27, 2009 8:06 am

am vazut ceva timp la tv in italia o emisiune cu, crescatori profesionisti de gaini italieni care merg la mostre(fiere cum se numesc aici) primesc premii. am ramas uimita ca spalau gainile. nu glumesc, le curatau cu o carpa umeda. vorbeau despre vaccinurile care trebuiesc facute inainte de mostra, tipuri si ca cat timp inainte. aratau rasele care au castigat premii. cand eram in tara nu m-a interesat subiectul. asa ca nu stiu nimic de producatorii romani.
dupa parerea mea ar trebui sa fie.
Back to top Go down

Discutie cu membrii Yahoo Group- pasari_romania
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Foraging links (trans from yahoo group)
» Locating Rabbit Manure- A Yahoo Group
» Leave this Group/Site
» Facebook group woes
» CSRA Husky group on FB - With Pictures